پرش به محتوا

10 حقیقت جالب در مورد مادرید

10 حقیقت جالب در مورد مادرید

مادرید، پایتخت باشکوه و مجلل اسپانیا یکی از جذاب ترین شهرهای این کشور است . سالانه میلیون ها گردشگر از نقاط مختلف دنیا به اسپانیا سفر می کنند. جاذبه های گردشگری فراوانی در این شهر وجود دارند که نشان دهنده ی تاریخ پر فراز و نشیب این شهر بوده اند. کاخ سلطنتی پالاسیو رئال ، پارک رتیرو ، موزه رئینا سوفیا و موزه باستان شناسی، از جمله دیدنی های مادرید هستند. به علاوه ، دو تیم فوتبال مشهور و معتبر جهان، یعنی رئال مادرید و اتلتیکو مادرید هم فوتبال دوستان جهان را به پایتخت اسپانیا جذب می کنند.

در ادامه می خواهیم در مورد این شهر بیشتر صحبت کنیم و حقایق جالب در مورد مادرید را با شما در میان بگذاریم که ممکن است از آنها بی اطلاع باشید !

10 حقیقت جالب در مورد مادرید

1-مادرید سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپاست!

مادرید بزرگ ترین شهر اسپانیاست ، اما از حقایق جالب در مورد مادرید این است که این شهر در کل اروپا هم شهر بزرگی به حساب می آید. در واقع مادرید سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می شود و بعد از لندن با ۸.۵ میلیون نفر و برلین با ۳.۶ میلیون نفر جمعیت ، در رتبه سوم قرار می گیرد. طبق برآوردهایی که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت ، حدود ۳.۱ میلیون نفر در پایتخت اسپانیا زندگی می کردند. این رقم در واقع معادل کل جمعیت کشوری مثل ارمنستان می باشد !

مادرید سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا

۲- مادرید هم یک شهر و هم یک استان است!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد مادرید که بسیاری از آن بی اطلاع هستند ، این است که مادرید هم اسم یک شهر و هم اسم یک استان است. در حقیقت مادرید ، پایتخت اسپانیا و همچنین مرکز استان مادرید است.

کشور اسپانیا به ۱۷ استان و منطقه تقسیم شده است و یکی از مهم ترین آن ها مادرید است !

 

۳- مادرید در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است!

وقتی به مادرید سفر می کنید با مشاهده درختان نخل احساس می کنید که در شهری کم ارتفاع قرار دارید. اما یکی از حقایق جالب در مورد مادرید این است که این شهر در ارتقاع ۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است! به همین علت آب و هوای مادرید تحت تاثیر بادهای کوهستانی قرار دارد و هوایی تمیز و نسبتا خشک دارد و در فصل زمستان نیز هوا نسبتا سرد و زمستانی است. بنابراین اگر در فصول سرد سال به اسپانیا و مادرید سفر می کنید این موضوع را در نظر داشته باشید.

 

۴- علامت مخصوص این شهر یک خرس و یک درخت است!

اگر سری به میدان پورتا دل سول (Peurta del sol) در مادرید بزنید ، حتما از دیدن مجسمه یک خرس که در کنار یک درخت ایستاده متعجب خواهید شد. اغلب مسافرانی که به مادرید سفر می کنند از تاریخچه این مجسمه بی اطلاع اند ، اما یکی از حقایق جالب در مورد مادرید این است که نماد این شهر از روزگار قدیم یک خرس و یک درخت بوده است. به نظر می رسد ، خرسی که با ۷ ستاره احاطه شده از سال ۱۲۱۲ بیانگر و سمبل شورای مادرید بوده است و درخت در کنار آن ده سال بعد اضافه شد و مظهر پیمان و تعهد بین سران بوده است. امروزه بیشتر از یک درختچه توت فرنگی استفاده می شود که به اعتقاد بسیاری، ریشه و منشاء تاریخی خاصی ندارد.

علامت مخصوص مادرید

۵- مادرید شهری دانشجویی است!

یکی دیگر از حقایق جالب مادرید ، شمار بالای دانشجویان در این شهر است. مادرید یکی از قطب های دانشگاهی در سرتاسر اروپا بوده و به همین دلیل دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای تحصیل به این شهر مهاجرت می کنند. بسیاری از دانشگاه ها و مدرسه های کسب و کار این شهر ، در دسته ی قدیمی ترین و معتبرترین مراکز آموزشی جهانی قرار گرفته اند. برای مثال برنامه آموزشی اقتصادی دانشگاه چارلز سوم ، در لیست ۵۰ دوره برتر قرار گرفته است و امکانات و تسهیلات آموزشی فراوان ، باعث جذب دانشجویان زیادی به این شهر شده است.

شهر دانشجویی مادرید

۶- شهر مادرید در سال ۸۶۰ بعد از میلاد تاسیس شده است.

هنگامی که رومیان باستان در سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد مسیح وارد سرزمین اسپانیا شدند ، هیچ اثری از مادرید وجود نداشت. به مدت ۱۱۰۰ سال کوهستان های فلات مرکزی کاستیلین ، تنها منطقه مسکونی محسوب می شد تا این که با تصمیم محمد اول، حاکم منطقه عرب نشین کوردوبا ، در قرن ۹ قلعه ای کوچک در این منطقه ساخته شد که این قلعه بر بالای تپه ای قرار گرفته بود و چشم انداز خوبی به اطراف داشت. بعدها در این منطقه یک پایگاه نظامی هم ساخته شد و به تدریج ساختمان ها و مناطق شهری در اطراف ساخته شدند. به این ترتیب، خاستگاه اصلی شهر مادرید فعلی بر روی شهر باستانی عربی و بعدها پایگاه نظامی اسپانیایی بنا شده است.

 

۷- مادرید پایتخت فرهنگی اروپاست!

در سال ۱۹۹۲ هنگامی که مادرید به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد ، کمتر کسی از این انتخاب غافلگیر شد. مادرید از نظر فرهنگی بسیار متنوع است و در طول سال رویداد ها و فعالیت های فرهنگی هنری فراوانی در آن برگزار می شود. موزه های تماشایی و جالب زیادی در این شهر وجود دارند که بعضی از آن ها مجموعه آثار هنری متعلق به قرن ۱۲ تا ۱۹ میلادی را گردآوری کرده اند.

علاوه بر این، محفل های فرهنگی و هنری متعددی هم در کافه ها، کتاب فروشی ها و سالن های شهر برگزار می شود.

مادرید پایتخت فرهنگی اروپا

8- اسم «مادرید» بیش از ۲۲۰۰ سال قدمت دارد!

قدیمی ترین اشاره به کلمه مادرید در برخی کتب و اسناد عربی یافت شده است Mayrit .یا Magerit به معنای مکانی با آب فراوان است. ریشه اصلی این کلمه مشخص نیست و برخی معتقدند ریشه اسم مادرید عربی است. با این حال فرضیه های مختلفی در این مورد وجود دارد و روایات و افسانه های متعدد در این مورد وجود دارد. حتی نظریه هایی وجود دارد که ریشه اصلی این کلمه را به روم باستان نسبت می دهند. توجیه پشت این نظریه ها وجود سازه ای رومی به نام ماتریس است که بیش از ۲۲۰۰ سال پیش در کناره رود مانزانارس ساخته شده است.

 

۹- پادشاه اسپانیا در قصر سلطنتی زندگی مادرید زندگی نمی کند!

اسپانیا کشوری پادشاهی است و هم اکنون فیلیپ ششم بر این کشور حکومت می کند. یکی از حقایق جالب در مورد مادرید این است که وقتی بازدیدکنندگان به قصر سلطنتی در مادرید وارد می شوند ، متوجه می شوند که پادشاه اسپانیا در این قصر سکونت ندارد! با اینکه پالاسیون رئال هنوز هم یک اقامتگاه سلطنتی محسوب میشود ، اما اعضای خانواده سلطنتی از سال ۱۹۶۲ در قصر کوچکتری به نام Place of Zarzuela زندگی می کنند. تمام رویدادهای رسمی و جشن ها و ملاقات های سلطنتی شاه فیلیپ ششم در این اقامتگاه کوچک برگزار می شود.

قصر پادشاه اسپانیا

۱۰- مادرید در قرن ۱۶ پایتخت اسپانیا شد

از حقایق جالب در مورد مادرید این است که تا زمان حکومت فیلیپ دوم ، پایتخت و مقر سلطنتی اسپانیا به طور قطعی مشخص نبود. مادرید به دلیل داشتن موقعیت مرکزی و فراوانی آب ، نقش مهمی در منطقه ایفا می کرد و مکان مناسبی برای استقرار مقر سلطنتی به نظر می رسید. با این حال، برخی مورخین بر این عقیده اند که تصمیم انتخاب مادرید به عنوان پایتخت بیشتر تحت تاثیر سومین زن فیلیپ، ایزابل دو والوای زیباروی فرانسوی بوده است. زیرا گفته می شود که این زن زیبا بیش از آن که عاشق پادشاه باشد عاشق و دلباخته مادرید شده بود !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =