نحوه لگالایز کردن مدارک خارجی در اسپانیا

نحوه لگالایز کردن مدارک خارجی در اسپانیا

هرگونه سندی که از خارج می آید و برای استفاده در اسپانیا برای یک درخواست رسمی باید قانونی باشد. یعنی تأیید اینکه از یک موسسه رسمی است و در نتیجه اعتبار قانونی آن را ارائه دهید. بسته به کشور مبدا شما ، این روند از طریق تمبر به نام Hague Apostille یا از طریق روش سنتی انجام می شود.

 

قانونی کردن اسناد خارجی

این که آیا قصد تحصیل ، کار یا شروع زندگی در اسپانیا را دارید ، باید یک سری مراحل مهاجرت و قانونی را انجام دهید. این مراحل مستلزم ارائه اسناد مختلف به اداره دولتی اسپانیا است.

اکثریت قریب به اتفاق این اسناد از کشور مبدأ شما تهیه می شود و این باعث می شود که اسپانیا ، کشوری که آنها را دریافت می کند ، تأیید کند که آنها اصل و معتبر هستند. این تأیید از طریق یک فرآیند قانونی سازی انجام می شود ، که همانطور که در زیر خواهیم دید ، آنها را احراز هویت می کند و اعتبار بین المللی به آنها می دهد.

 

بسته به کشور مبدأ شما ، این روش اعتبار سنجی می تواند یکی از دو نوع زیر باشد:

  • یک روند قانونی سازی سنتی ، که بسیار طولانی تر است.
  • فرآیندی که از طریق “آپوستیل لاهه” انجام می شود ، که به معنی کاغذبازی زیادی است.

در زیر توضیح می دهیم که هر کدام شامل چه چیزهایی هستند و کدام کشورها می توانند از یک فرایند بسیار سریعتر و ساده تر (آنهایی که می توانند آپوستیل کنند) سود ببرند.

 

منظور از Apostille مدارک چیست؟

Apostille فرایندی است که طی آن مهر روی یک سند خارجی قرار می گیرد تا از نظر قانونی در کشوری غیر از کشور مبدأی که ​​برای اولین بار در آن صادر شده است معتبر باشد.

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم ، هنگام شروع درخواست خود (به عنوان مثال برای اقامت) در اسپانیا ، باید کلیه اسناد صادر شده در کشور مبدأ خود را قانونی کنید.

این امر به این دلیل است که دولت اسپانیا باید تأیید کند که یک مقاله رسمی است که توسط یک موسسه معتبر در کشور شما صادر شده است.

اگر کشور شما یکی از کشورهایی است که کنوانسیون لاهه را امضا کرده است ، این روند قانونی شدن با استفاده از مهر بسیار آسان می شود.

اگرچه درست است که هر کشوری مهر متفاوتی ارائه می دهد ، اما معمولاً در پشت سند قرار می گیرد تا اعتبار یابد.

بنابراین ، باید به خاطر داشته باشید که همه کشورها این کنوانسیون را امضا نکرده اند ، و ضروری است که وضعیت خود را بررسی کنید تا مراحل گام به گام را که برای قانونی شدن موفق باید دنبال کنید درک کنید.

در نهایت ، به خاطر داشته باشید که برای معتبر بودن رساله ، هر دو کشور (صادرکننده و گیرنده سند) باید این قرارداد را امضا کرده باشند.

 

کشورهای حاضر در کنوانسیون Hague

در 5 اکتبر 1961 ، کنوانسیون لاهه در هلند برگزار شد. در طی آن جلسه ، کشورهای شرکت کننده با ایجاد آپوستیل لاهه موافقت کردند تا اجازه دهند اسناد برای اعتبار بین المللی به روشی سریع و کارآمد تأیید شوند (به ویژه به این دلیل که تا آن زمان ، روند قانونی شدن بسیار طولانی و خسته کننده بود).

در زیر لیستی از کشورهایی که این کنوانسیون را امضا کرده اند و می توانند از این مهر بهره مند شوند ، آورده شده است:

امروزه ، اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آمریکای لاتین و اروپا (و سایر کشورها مانند ایالات متحده یا روسیه) عضو این توافقنامه هستند ، بنابراین شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود از روند ساده شده قانونی شدن سود ببرید.

از سوی دیگر ، اکثر کشورهای آفریقایی، آسیایی یا حتی برخی از کشورهای آمریکای لاتین مانند کوبا هنوز در کنوانسیون لاهه ثبت نشده اند.

در زیر می توانید به لیست کامل کشورها دسترسی پیدا کنید و ببینید آیا کشور شما در داخل است.

https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/status-table/?cid=41

 

اعتبار مدارک آپوستیله شده چقدر است و چقدر طول می کشد؟

بسیار مهم است که شما پاسخی روشن برای این سوال داشته باشید ، زیرا این اشتباه رایجی است که بسیاری از خارجی ها در اسپانیا مرتکب شده اند.

اعتبار هر سندی که در کشور مبدأ شما صادر می شود ، از تاریخ صدور آن شمارش می شود و نه از زمان مهر زدن به مدارک Hague.

این بسیار مهم است زیرا در بسیاری از موارد بین صدور سند و قانونی شدن بعدی آن زمان زیادی طول می کشد. بنابراین ، تاریخ مهم اولین تاریخ است.

با این حال ، قانونی شدن یا آپوستیل (مهر) خود به پایان نمی رسد. یعنی تا زمانی که سند هنوز معتبر است ، قانونی شدن آن نیز کار می کند و به هدف خود می رسد.

 

تفاوت بین اسناد قانونی و آپوستیل کردن مدارک

به احتمال زیاد کشور شما در لیست پیوست بالا گنجانده نشده است.

در این صورت ، هنوز لازم است اسناد خود را قانونی کنید تا در اسپانیا معتبر باشند.

چگونه انجامش بدهیم؟

متأسفانه ، اگر امکان ارتکاب سند وجود نداشته باشد ، روند قانونی شدن بسیار طولانی تر و خسته کننده تر است زیرا ممکن نیست.

 

اگرچه این درست است که بستگی به کشور مبدأ شما دارد ، اما اسناد قانونی شده باید از طریق موسسات مختلفی عبور کنند که اعتبار آنها را تا رسیدن به اسپانیا امضا می کنند.

 

به طور کلی ، این فرآیند دارای دو بخش است:

در اولین قدم شما باید از وزارت امور خارجه کشور مبدا برای دریافت اولین مهر و تأیید امضای رسمی سند ارائه شده بازدید کنید.

پس از آن ، برای دریافت مهر دوم باید به کنسولگری یا سفارت اسپانیا بروید.

همانطور که می بینید ، روند بسیار خسته کننده است. به همین دلیل است که قابلیت آپوستیل بسیار مفید است: قانونی شدن در آن مسیر فقط نیاز به مهر زدن مدرک دارد و از آن به بعد دولت اسپانیا آن را معتبر می داند.

با این حال ، مدرک خارجی مجاز یا آپوستیل شده دارای اعتبار قانونی مشابهی در کشور مقصد است. تفاوت در روشی است که باید دنبال شود.

 

کدام اسناد را می توان آپوستیل کرد؟

در سطح عملی ، همه اسناد عمومی (به عنوان مثال ، صادر شده توسط یک اداره دولتی) می توانند منتقل و قانونی شوند، اما برای اینکه ایده واضح تری داشته باشید ، بیایید چند نمونه از درخواست های اقامت و شهروندی را بررسی کنیم.

به عنوان مثال ، برای درخواست مجوز اقامت خود باید گواهی سابقه کیفری و شناسنامه خود را ارائه دهید.

این اسناد در کشور مبدأ شما صادر می شود ، بنابراین باید آپوستیل شوند.

و از این نظر ، فرایند آپوستیل هم در نسخه ها و هم در نسخه های اصلی اعمال می شود.

 

هزینه آپوستیل در اسپانیا چقدر است؟

قیمت دقیق بستگی زیادی به تعداد اسنادی دارد که باید منتقل شوند و موسسه ای که این مراحل را برای شما انجام می دهد.

با این حال ، برای ارائه یک ایده کلی ، در اسپانیا قیمت هر سند می تواند بین 20 تا 25 یورو باشد.

اما این همه ماجرا نیست: مراقب ترجمه باشید! پس از قانونی شدن یا فرستادن اسناد خود ، مراقب باشید: ممکن است روند به همین جا ختم نشود.

اگر مدرکی که قرار است در اسپانیا ارائه دهید به زبانی غیر از اسپانیایی صادر شده باشد ، باید آن را نیز به درستی ترجمه کنید.

و دوباره ، هر ترجمه ای نیز باید از نظر قانونی معتبر باشد.

به همین دلیل است که ما توصیه می کنیم ترجمه مستقیم را مستقیماً در اسپانیا انجام دهید ، زیرا به این ترتیب سند بدون نیاز به مراحل اضافی دارای اعتبار قانونی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *