زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی دومین زبان پرتکلم دنیا

زبان اسپانیایی يا اسپانیولی زبانی از خانوادهٔ زبان‌های رومی و یکی از پُرگویش‌ترین زبان‌های جهان است. طی آمار سال ۲۰۱۴ میلادی زبان اسپانیایی با ۴۷۰ میلیون نفر گوینده به عنوان زبان مادری، دومین زبان پرتکلم دنیا است.

در سال ۱۹۹۹، اسپانیایی زبان مادری ۳۵۸ میلیون نفر و مجموعاً ۴۱۷ میلیون سخنور بوده‌است. در حال حاضر این ارقام به ۴۰۰  و ۵۰۰ میلیون نفر افزایش یافته‌اند. در ایالات متحده حدود ۱۶ درصد جمعیت به زبان اسپانیایی تکلم می‌کنند، زبان اسپانیایی زبان دوم در ایالات متحده امریکا است.

زبان اسپانیایی کاستیلی در اواخر قرن سوم پیش از میلاد توسط رومی‌ها وارد شبه جزیره ایبری شد. و پس از مدتی بیشتر زبان‌های بومی آن منطقه مانند باسکی را کنار زد. این زبان از گروه رومی زبانهای ایتالیک یا لاتین می‌باشد و از اسپانیا و از طریق سیاست‌های استعماری پادشاهی اسپانیا در قرون وسطی و مناطق تحت سلطهٔ اسپانیا مانند امریکای لاتین و برخی نقاط قاره افریقا و آسیا کشیده شد.

نخستین رمان شناخته شده در جهان را دن کیشوت می‌دانند که اثر یک اسپانیایی بنام سروانتس در قرون وسطی می‌باشد. این زبان مدت‌ها تحت فشار زبان عربی بسر می‌برد و واژگان بیشماری را از زبان عربی پذیرفته است

آموزش و ياد گيري زبان به دليل نياز روزافزون به ايجاد ارتباط با ديگر ملت‌ها و تمدن‌ها و تقويت روابط بين الملل، ديگر صرفاً دانش واژگان به‌شمار نمي‌رود بلکه با تسلط علم ارتباطات بر ديگر علوم، زبان امروزه بيشتر به‌عنوان يک واقعيت زنده، فعال و بسيار کارآمد درجهت انتقال وتبادل عقايد و نظرات در نظر گرفته مي‌شود. بنابراين گسترش آموزش و يادگيري زبان‌هاي زنده دنيا به‌منظور آشنا نمودن علاقه‌مندان با فرهنگ، ادبيات، آداب و رسوم ديگر ملت‌ها به جهت تبادل افکار از اهميت بسزائي برخوردار است.

در اين راستا زبان اسپانيائي به عنوان زبان اول نزديک به 500 ميليون نفر در بيست و سه کشور قاره پهناور آمريکا (کليه کشورهاي آمريکاي لاتين به‌جز برزيل به اين زبان تکلم مي‌کنند) و زبان دوم در اکثر کشورهاي اروپائي، ايالات متحده آمريکا و کانادا روز به روز نياز آموزش و يادگيري اين زبان را گوشزد مي‌نمايد.

با توجه به گستردگي جغرافيائي آن و نيز اعلاميه سازمان ملل متحد که طي آن از زبان اسپانيائیی به‌عنوان دومين زبان بين المللي در سازمان ملل نام برده شده و همه ساله همزمان با 86 کشور دنيا امتحان بين‌المللي زبان اسپانيایی (DELE) از سوي موسسه سروانتس (Cervantes)که مقر آن در مادريد مي‌باشد و سفارت اسپانيا در تهران دو بار آزمون اين امتحان در سطوحBásico, intermedio y superior در تهران برگزار مي‌گردد همگي نمونه بارزي از رشد و شکوفایی اين زبان در دنيا و ايران مي‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *